Ciekawe miejsca- Dartmoor

Podobnie jak w poprzednim wpisie z Lugano, przedstawiam kolejny zaległy materiał zdjęciowy, tym razem z brytyjskiego Dartmoor. Wybraliśmy się tam rodzinnie w połowie kwietnia 2017 roku, na wielkanocny długi weekend. Nie omieszkałem, oczywiście, skorzystać z okazji i wybrać się na przebieżkę.

Dartmoor na mapie jakby ktoś nie wiedział gdzie to

Park Narodowy Dartmoor leży w hrabstwie Devon w południowo-zachodniej Anglii. Znany jest ze swojej malowniczości; rozległe wrzosowiska i torfowiska są okazjonalnie przerwane lesistymi dolinami z charakterystycznymi kamiennymi mostkami, a nad okolicą dominują granitowe ostańce (z angielskiego tor). Ciekawostka: w Dartmoor słowa tor używa się jako nazwy nie tyle skały, ale całego wzniesienia, na szczycie którego ta skała się znajduje.

Takie widoki na trasie mojej przebieżki

Samo Devon jest hrabstwem niezwykle malownicznym. Falujący teren z dużą ilością zieleni, wąskie, kręte drogi, domy zbudowane z kamienia no i oczywiście niezwykle dramatyczne południowe wybrzeże. Gorąco polecam wycieczkę do Devon!

Widok na skalisty półwysep Start Point

Przebieżka

Jednego dnia wstałem rano, wsiadłem w samochód i podjechałem w okolicę wzniesienia Saddle Tor. Z miejscowości Ashburton, w której się zatrzymaliśmy, zajęło mi to tylko 15 minut. Wiosenny poranek może był dość chłodny, ale jak ruszyłem truchtem to zaraz się rozgrzałem. Jakieś szczególnej trasy sobie nie zaplanowałem. Stwierdziłem, że pozwiedzam okolicę, tak od skałki do skałki i zobaczę, dokąd mnie poniesie.

W drodze na Haytor Rocks

Ruszyłem wpierw przez Saddle Tor w kierunku Haytor Rocks, chyba najbardziej dominującego wzniesienia najbliższej okolicy. Po wspięciu się na skały i zrobieniu kilku zdjęć, ruszyłem na północ z zamiarem zbiegnięcia w dolinkę i wspięcia się na ładnie wyglądające skały Greator Rocks po drugiej stronie. Zamiast zbiegu do doliny było ostrożne schodzenie po skałkach i brnięcie przez wrzosowiska, gdyż ścieżka mi się gdzieś rozpłynęła. Dotarłem jednak do strumyka, który przekroczyłem mostkiem widocznym na zdjęciu powyżej.

Widok na Haytor Rrocks

Wgramoliłem się znów w górę i następnie powspinałem się po Greator Rocks. Kawałek dalej na północ zachęcająco wyglądały kolejne skałki, Hound Tor, dokąd to się udałem. Po wspięciu się na szczyt i zrobieniu kilku obowiązkowych zdjęć, ruszyłem biegiem wzdłuż drogi w kierunku samochodu. Będąc blisko auta, odbiłem jeszcze na pobliskie wzniesienie Rippon Tor. Zawsze dodatkowe 70 metrów podejścia w nogach i zaliczony szczyt!

Hound Tor

Sama trasa może niespecjalnie długa, ale bardzo malownicza i pozwalająca zaliczyć kilka wzniesień i skałek podczas jednej wyprawy.

Trasa przebieżki
Profil wysokościowy trasy, odległość w km, wysokość w m n. p. m.

Pozdrawiam,

Marcin

Comment / Dodaj komentarz