Ciekawe miejsca- Tuluza

Tuluza- czwarte co do liczby ludności miasto Francji, ważny ośrodek przemysłu lotniczego i związanego z eksploracją kosmosu, jak również i po prostu ładne miasto. Tuluzę odwiedziłem już kilkakrotnie, pierwszy raz w 2016 roku a ostatnio w grudniu 2018.  Tak się złożyło, że przy obu tych okazjach dałem radę pobiegać po mieście i trochę w ten sposób pozwiedzać i zobaczyć kilka atrakcji.

2016

Trasa przebieżki w 2016 roku

W 2016 roku wybrałem się wpierw przez centrum miasta przecinając Place du Capitole z imponującym budynkiem Kapitolu służącym obecnie jako ratusz i teatr.

Kapitol

Następnie przekroczyłem rzekę Garonnę przez słynny i bardzo charakterystyczny 16-wieczny most Pont Neuf, po czym pobiegłem kilka kilometrów promenadą wzdłuż rzeki.

Pont Neuf

Dokonawszy nawrotki przekroczyłem rzekę innym mostem i pobiegłem w kierunku Kanału Południowego (Canal du Midi), wzdłuż którego dobiegłem z powrotem do hotelu gdzie zakończyłem przebieżkę. 240-kilometrowy kanał łączy Tuluzę z Morzem Śródziemnym i jest architektoniczną perełką, uznawaną za jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych 17 wieku. Od 1996 roku cały kanał znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Canal du Midi w Tuluzie

2018

Trasa przebieżki w 2018 roku

Wstałem wcześnie rano i tym razem ruszyłem prosto w kierunku Kanału Południowego, wzdłuż którego pobiegłem aż do basenu w którym łączą się trzy kanały: Canal du Midi, Canal de Garonne Canal de Brienne. Stamtąd ruszyłem 2 km na północ wzdłuż Canal de Garonne i wróciłem tą samą drogą. Niby nudno tak i z powrotem, ale zależało mi na prostym odcinku, bez żadnych przeszkód w postaci skrzyżowań i ulic.

Skrzyżowanie kanałów

Następnie pobiegłem wzdłuż Canal de Brienne (o dziwo nazwanego tak na cześć jakiegoś biskupa, a nie Brienne z Tarthu), prosto do Garonny. Stąd został już krótki odcinek przez centrum miasta z powrotem do hotelu.

Podsumowując, polecam Tuluzę jako miejsce gdzie można pobiegać. Rzeka i kanały stanowią dobre miejsca na zarówno intensywny trening szybkościowy jak również i przyjemną przebieżkę.

Z racji zbliżających się Świąt i kończącego się roku 2018 życzę wszystkim czytającym ten wpis Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz świetnego nowego roku 2019. Biegaczom życzę udanych treningów i świetnych wyników w zawodach :).

Pozdrawiam,

Marcin

Comment / Dodaj komentarz